Zyrtare: Bundesliga rifillon më 15 maj

Sezoni në Bundesligë do të rifillojë më 15 maj, pasi qeveria gjerman e dha dritën e gjelbër për rikthimin e futbollit.

Futbolli në Gjermani u pezullua në mes të muajit mars, si pasojë e pandemisë koronavirus me të cilën janë infektuar mbi 150 mijë persona në këtë vend deri tani, transmeton Gazeta Express.

Gati 6.300 persona kanë vdekur nga kjo sëmundje deri tani në Gjermani.

Bundesliga është liga e parë nga pesë ligat kryesore evropiane që e ka marrë pëlqimin për ta rinisur sezonin, që prej se pandemia koronavirus e pezulloi futbollin.

Dy vendet fqinje të Gjermanisë, Holanda dhe Franca, i kanë anuluar sezonet e tyre përkatëse.

Ndeshjet në Bundesliga dhe Bundesliga 2, dy ligat elitare të futbollit gjerman, do të luhet nga 15 maji por pa praninë e tifozëve në stadiume.

Kancelarja Angela Merkel ka thënë se lojtarët e Bundesligës nuk kanë nevojë të futen në karantinë për 14 ditë për shkak të kapaciteteve të klubeve për të bërë teste rregullisht. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

‘Dashuri e mbrojtur’: QKMF që menaxhohet nga Agim Bahtiri blen 15 mijë euro vetëm kondoma

QKMF që është nën menaxhimin e Komunës që udhëhiqet nga kryetari që vjen nga VV-ja, Agim Bahtiri, ka paguar kohët e fundit...

Këshilltari i Thaçit e krahason Haki Abazin me “zhugën”

Akuzat e sulmet në mes të Vetëvendosjes e Presidentit Thaçi nuk kanë të ndalur. Kjo edhe tash kur Vetëvendosje...

Luigj Imeri e punësoi në KEK vëllain 61-vjeçar të Xhafer Gashit (DOKUMENT)

Luigj Imeri, i cili u emërua ushtrues i detyrë së kryeshefit ekzekutiv të KEK-ut nga Bordi i përkohshëm i Qeverisë Kurti, po...

Veton Surroi: UÇK nuk ishte ushtri çlirimtare

Publicisti Veton Surroi thotë se UÇK nuk ishte ushtri çlirimtare. Në emisionin “Rubikon” të KTV’së në vitin 2014 ai ka thënë se...